جستجو
گلیم چیست؟

گلیم چیست؟

تاریخ انتشار: 1402/04/30 نویسنده: سید یونس ساداتی

امروز قرار است به رایج‌ترین سوال شما یعنی گلیم چیست، پاسخ دهیم. داشتن اطلاعات لازم در این باره و شناخت صحیح آن‌ها می‌توانید آگاهی شما را برای استفاده از آن ها بالاتر برد. همچنین علاوه بر شناخت کامل گلیم، انواع آن و مشخصات مهم آن را بیان می‌کنیم. بهتر است تا انتهای بحث ما را یاری کنید. قبل از شروع بحث گلیم،به صفحه فرش مراجعه کنید تا با تفاوت بین فرش و گلیم بهتر آشنا شوید.

 

گلیم بافی چیست؟

گلیم بافی یکی از هنرهای اصیل در بین مردم کشور ما است. این هنر از محبوبیت و طرفداری بسیار زیادی بهره مند است. در واقع گلیم بافی، دست بافته‌ای ساده است که از تار و پود بهم پیوسته تشکیل شده است. جنس تار و پود گلیم بافت‌ها از پشم و پنبه است. برای تهیه پشم و پنبه از پشم حیوانات کمک می‌گیرند. گلیم بافی بر خلاف فرش‌های ماشینی مدرن دارای طرح های سنتی و قدیمی هستند. در صورت تمایل برای آشنایی بهتر به صفحه فرش ماشینی مدرن کلیک کنید و با انواع آن بهتر آشنا شوید.

 

انواع گلیم از لحاظ شیوه بافتن

در ابتدا لازم است بگوییم گلیم‌ها بر حسب روش بافت و وسیله‌هایی که  در جهت بافت از آن استفاده می‌کنند، به دسته‌های زیر طبقه بندی می‌شوند:

گلیم های ساده

گلیم‌های ساده یا گلیم‌های دو رو دارای سبک بافتی بسیار ساده هستند. یکی از مزیت های این نوع گلیم، قابل استفاده بودن هر دو روی گلیم است. به فرض مثال از این گلیم ساده برای فرش کودک استفاده می‌کردند و تا زمان کثیف شدن هر دو روی آن از گلیم استفاده می‌شد. شما می توانید برای مشاهده به صفحه فرش کودک بروید و از طرح‌های جدید کودکانه دیدن نمایید.

گلیم یک رو یا ورنی

دومین نوع گلیم، گلیم یک رو نام دارد. نام دیگر گلیم یک رو، سوماک است. گلیم‌های نوع سوماک نسبت به گلیم‌های دو رو از ضخامت کمتری برخوردار هستند. گلیم های یک رو برای اولین بار به دست عشایرین بافته شد. این نوع گلیم در بین مردم استان اردبیل و آذربایجان شرقی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

گیم بافی چیست

 

گلیم برجسته یا پرزدار

گلیم های برجسته شباهت ظاهری زیادی به فرش‌های دسباف دارند. شما می‌توانید به صفحه فرش گل برجسته مراجعه کنید و تفاوت بین گلیم برجسته و فرش گل برجسته را بهتر درک کنید.

گلیم ساده

همانطور که در مبحث بالا نیز توضیح دادیم، گلیم ساده دارای طرح و بافتی بسیار روان است. طرح و بافت هر دوروی گلیم یکسان است؛ بنابراین می‌توانید از هر دو روی گلیم استفاده کنید. گلیم های ساده در استان کردستان، اردبیل، سمنان و زنجان از محبوبیت خوبی بهره مند هستند. لازم به بیان است گلیم های تخت دارای ضخامت کمی هستند.

 

انواع گلیم دسباف بر اساس موقعیت بافته شده

در این قسمت شما با کامل ترین بخش دسته بندی گلیم‌های دسباف آشنا می‌شوید. گلیم ها مانند فرش ها از مناطق مختلفی از کشور بافته و تولید می‌شدند. قبل از مطالعه این بحث، به صفحه فرش جدید کلیک کنید تا اطلاعات خود را درباره فرش و گلیم بالاتر ببرید. انواع گلیم دسباف بر اساس منطقه و ناحیه به شرح زیر است:

گلیم قشقایی

به جرئت می‌توان گفت گلیم قشقایی جز معروف ترین گلیم‌های کشور است. تنوع طرح و ترکیب رنگی مختلف در این گلیم بسیار بالا است. از ویژگی های گلیم قشقایی می‌توان به ظرافت، ترکیب جذاب رنگ ها، اشکال هندسی و قدرت جذب رنگ ها اشاره کرد.

گلیم شاهسونی

تقریبا این نوع گلیم در رده گلیم قشقایی قرار دارد. در گلیم های شاهسونی نقش و نگارهایی برجسته به صورت کاملا اصولی به چشم می خورد. در گلیم شاهسونی بر خلاف فرش های 700 شانه از نگاره و نقش های بزرگی استفاده می شود. برای درک بهتر این موضوع به صفحه فرش 700شانه کلیک کنید و تفاوت طرح بین آن را بهتر درک کنید.

گلیم هرسین

سومین نوع گلیم بر اساس منطقه بافت، هرسین نام دارد. گلیم‌های هرسین از ذوق و خیال طراح نشات می‌گیرند. کرمانشاه یکی از استان‌های فعال در زمینه بافت گلیم هرسین است. در نگاه اول، گلیم هرسین دارای  طرح های بسیار پر و نقش و نگاری متنوع است.

گلیم بلوچ

از آنجایی که مردم بلوچ در خیالی روشن برای آب و هوایی معتدل بودند ، سعی کردند طرح های گلیم بلوچ را با نقش و نگاری آبی نشان دهند.

گلیم خمسه یا فارس

آخرین نوع گلیم، گلیم فارس نام دارد. گلیم فارس در نحوه استفاده از رنگ ها و هارمونی آن ها  مورد توجه قرار گرفته است. این نوع گلیم در استان فارس بافته و تولید می شود. علاوه بر گلیم‌های گفته شده، انواع دیگری نیز وجود دارد. گلیم های لری،زرند، ترکمن، سنه و کردستان جز دیگر انواع گلیم ها در کشور هستند.

 

عکس گلیم

اگر شما نیز جز آن دسته افرادی هستید که به حوزه گلیم و گلیم دسباف علاقه مند هستید، به عکس های زیر توجه کنید. هر کدام از این عکس ها نوع متفاوتی از گلیم را نشان می دهند. با مطالعه ویژگی ها و توضیحات گفته شده به راحتی قادر هستید، نوع گلیم ها را از یکدیگر تشخیص دهید. گلیم های ساده طرح ها و نقش های زیبایی را به خود اختصاص می دهند. همه ما حداقل یکبار این نوع گلیم ها را از نزدیک مشاهده کرده ایم. برای آشنایی بهتر شما با این نوع گلیم، عکس های متفاوتی آماده کرده ایم.


خرید فرش سنتی

 

جاجیم چیست؟

جاجیم بافتی دو رو بوده و برای زیر انداز استفاده می‌شود. جالب است بدانید عشایر از جاجیم برای بستن وسایل و حمل و نقل آن ها استفاده می کنند. در برخی موارد نیز جاجیم نقش بالاپوش گرم را به عهده دارد. جاجیم در مناطق سردسیری بافته می شود. این نوع بافت، هیچگونه پرزی در خود ندارد. تفاوت اصلی جاجیم و گلیم، در ظرافت و نرمی آن ها است.

 

گلیم چاکدار چیست؟

گلیم چاکدار نوع دیگری از گلیم های اصیل ایرانی محسوب می‌شود. در این نوع گلیم، رنگ پود به صورت کلی دچار تغییرات زیادی می شود؛ در واقع در این روش بین تارهای موجود در چله، فواصل معینی ایجاد می‌شود.گلیم های چاکدار دارای حالتی پلکانی مانند هستند؛ می توان ادعا کردن این حالت پلکانی به دلیل تغییر رنگ بین تارهای چله فاصله های متعددی ایجاد می شود.

سوالات متداول


بر اساس شیوه بافت به 3 دسته ساده، یک رو و برجسته دسته بندی می شوند.

ایجاد تغییرات در ترکیب رنگ بین تارهای چله، سبب به وجود آمدن فاصله و در نتیجه پلکانی شدن آن می شود.

به صورت کلی گلیم ها بر خلاف جاجیم، دارای نقش و نگارهای مختلف و زیادی هستند. با مشاهده عکس های گلیم و جاجیم، این تفاوت واضح تر احساس می شود.

برای مبحث فرش، قاعده و قانون معینی وجود ندارد. در واقع شما باید بر اساس دکوراسیون خانه خود و سلیقه، گلیم یا فرش موردنظر خود را خریداری کنید. برای آسان تر شدن کار می توانید به صفحه فرش آشپزخانه مراجعه کرده و با مدل های موجود آشنا شوید.
0 / 5

نظرات

نظر شما پس از بررسی توسط مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد!

امتیاز دهی

لطفا امتیاز خود را نسبت به این مقاله ثبت بفرمایید.

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است