جستجو
راهنمای تشخیص فرش دستبافت

راهنمای تشخیص فرش دستبافت

تاریخ انتشار: 1402/04/09 نویسنده: سید یونس ساداتی

تشخیص فرش دستباف یکی از دانسته‌هایی است که در زمان خرید فرش خیلی برای شما کاربردی و مفید است چرا که تنها چیزی که هرچه قدیمی‌تر شود ارزش آن افزوده می‌شود فرش دستباف است. درهم‌تنیدگی گره‌هایی که با دست انسان روی دار قالی جای خوش کرده است هزاران برابر دلنوازتر و چشم‌نوازتر از ساختهٔ یک ماشین است. بازار فرش دستباف به جایی رسیده است که تشخیص فرش دستباف خوب و یا اصل از دستباف تقلبی کار ساده و راحتی نیست.

ما در ادامه راه‌های تشخیص فرش دستباف اصل از تقلبی و ویژگی‌های یک فرش دستباف خوب را برای شما بیان می‌کنیم تا به‌سادگی بتوانید آنچه که مورد پسندتان است را انتخاب کنید. برای خرید ما کلکسیونی از طرح‌های متنوع از فرش‌های جدید و اصیل را برای مشاهده و معرفی در سایت قرار داده ایم که برای مشاهده و خرید فرش می‌توانید به صفحه خرید فرش مراجعه کنید و با نمونه‌هایی اصیل و متفاوت از انواع فرش خریدی مطمئن و رضایت‌بخش داشته باشید.

 

از کجا بفهمیم فرش دستباف است؟

وقت بحث خرید فرش دستباف به میان می‌آید دیگر مهم نیست که چقدر هزینه می‌کنیم چرا که ارزش و اعتبار یک فرش دستباف واقعی می‌ارزد به همه چیز. داشتن یک تابلوفرش دستباف روی دیوار و نگاه‌کردن به آن دل را زنده و چشم را روشنی می‌بخشد و ارزش هزینه‌کردن را دارد. اما شاید در نگاه اول تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی کار دشواری باشد. تصویری که همهٔ ما در ذهن داریم این است که یک فروشندهٔ حرفه‌ای فرش برای تشخیص فرش دستباف از ماشینی آن را بارهاوبارها لمس می‌کند و یکی از بهترین راه‌های تشخیص فرش دستباف از ماشینی همین لمس کرد است.

ما در ادامه چند ویژگی فرش دستباف را نام می‌بریم تا شما نیز بتوانید خودتان تشخیص دهید. اگر انتخاب شما د رزمان خرید فرش ماشینی بود ما نمونه‌هایی از بهترین فرش‌های 700 شانه را برای شما در سایت قرار داده‌ایم که با مراجعه به صفحه فرش 700 شانه می‌توانید از این نمونه‌ها دیدن فرمایید. این نمونه از فرش‌ها از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند و خریدی رضایت‌بخش را برای شما رقم می‌زنند.

 

به ریشه‌های فرش دقت کنید

ریشه‌ها با شما حرف می‌زنند. یکی از بهترین راه‌های تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی ریشه‌های آن است. حتماً به گوشتان خورده است که فرش دستباف دوامی طولانی دارد و اصلاً یکی از علت‌هایی که باعث باارزش شدن فرش دستباف می‌شود ریشه‌های آن است. در تشخیص فرش دستباف باید توجه کنید که ریشه‌های فرش دستباف و فرش ماشینی با یکدیگر تفاوت دارد. در فرش دستباف، ریشه‌ها به‌صورت عمودی و یکپارچه در بافت فرش قرار می‌گیرند و بافت فرش به‌صورت همگن و یکنواخت است. این روش بافت، در نهایت باعث ایجاد بافتی نرم و انعطاف‌پذیر در فرش دستباف می‌شود. در زمان تهیهٔ فرش جدید حتماً به شکل و شمایل ریشه‌ها نگاهی بیندازید.

اما در فرش ماشینی، ریشه‌ها به‌صورت افقی و متناوب در بافت قرار می‌گیرند و در نهایت باعث ایجاد بافتی سفت‌وسخت در فرش ماشینی می‌شود. این روش بافت، به دلیل سرعت بالای تولید و کاهش هزینه‌ها، در فرش ماشینی استفاده می‌شود. مادر سایت فرش محتشم کلکسیونی از فرش‌های 1500 شانه را برای شما آلبوم کرده‌ایم که شما با مراجعه به صفحه فرش 1500 شانه می‌توانید با نمونه‌های مختلف این فرش آَشنا شوید.

بنابراین در تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی توجه کنید که این متفاوت بافته شدن ریشه‌ها باعث تفاوت در بافت و کیفیت نهایی فرش دستباف و فرش ماشینی می‌شود. فرق فرش دستباف و ماشینی در ریشه‌های آن است. به بیان کلی در فرش دستباف فونداسیون قالی را که دنبال کنیم به ریشه‌های فرش می‌رسیم و ریشه‌ها از بدنهٔ قالی جدا نیست؛ اما در فرش ماشینی ریشه‌ها به فرش دوخته شده است. تشخیص فرش دستباف و ماشینی کار دشواری نیست تنها مستلزم درست و بادقت نگاه‌کردن و لمس‌کردن فرش است.

 

چگونه دستبافت بودن فرش را تشخیص دهیم

 

پود قالی با شما حرف می‌زند

هرکسی که با قالی و دنیای قالی‌ها سروکار داشته باشد می‌داند که یکی از راه‌هایی که راز یک قالی را برملا می‌کند پود و یا لبه‌های قالی است. هویت یک قالی را طریق پود قالی بفهمید. یکی از راه‌های تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی این است که لبه‌های فرش را لمس کنید. اگر لبه‌های فرش دچار ناهمواری بود؛ یعنی با دست دوخته شده است و فرش دستباف است.

جنس پود قالی معمولاً از پنبه یا پشم است و در فرش دستباف جنس پود قالی لطیف و بدون گره و پرز است. درحالی‌که در فرش ماشینی، پود قالی گره‌هایی دارد که به دلیل استفاده از مواد نخی ارزان‌تر، پرزهای بیشتری تولید می‌کند.

همچنین، در فرش دستباف، پود قالی بیشتر از همه با ریشه‌های پشمی در ارتباط است، فرش‌بافت نرم و یکنواختی دارد. درحالی‌که در فرش ماشینی، پود قالی بیشترین تعامل با ریشه‌های نخی دارد و بافت فرش سفت و کمی خشک است. زمان خرید فرش حتماً با دست لبه‌های قالی را لمس کنید.

 

طرح قالی

بدیهی‌ترین راهی که می‌تواند به تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی کمک کند نقشه و طرح فرش است. برای تشخیص فرش دستباف از ماشینی این نکات را مدنظر قرار بدهید.

 

فرش دستباف

طرح و نقشهٔ فرش به‌صورت دستی روی کاغذ یا نقشه‌ای که بر روی زمین گذاشته شده است، طراحی می‌شود و زمان بافتن فرش، بافنده باید به‌صورت دستی از روی نقشه و طرح، الگو را پیروی کند در فرایند بافت، از پارچه‌های مخصوص استفاده می‌کنند و از نخ‌های طبیعی چون پنبه، پشم و ابریشم استفاده می‌کنند. در تشخیص فرش دستباف دقت کنید که فرش دستباف الگویی نامنظم و نامتقارن دارد و در بافت آن اشتباهاتی دیده می‌شود.

 

فرش ماشینی

به‌صورت خودکار و ماشینی تولید می‌شود. طرح و نقشه فرش به رایانه سپرده شده و سپس توسط یک دستگاه اتوماتیک بافت شده است. در فرایند بافت، از الیاف سینتیک چون نایلون و پلی‌استر استفاده می شود. در تشخیص فرش دست‌بافت دقت کنید که الگوی فرش ماشینی بسیار منظم و متقارن است و هیچ اشتباهی در آن دیده نمی شود.

به دلیل استفاده از دستگاه‌های خودکار، فرش ماشینی با سرعت بسیار بالاتری تولید می‌شود و همچنین قابلیت تکرار طرح و نقشه بسیار بالاتر است؛ بنابراین، در تشخیص فرش دستباف باید بدانید که فرش بافته شده به‌صورت دستی با استفاده از نخ‌های طبیعی است درحالی‌که فرش ماشینی به‌صورت خودکار با الیاف سینتیک تولید می‌شود. هزاران طرح از نمونه‌های مرغوب و باکیفیت فرش ماشینی در سایت فرش محتشم قرار داده است که انتخاب را برای شما در زمان خرید فرش جدید آَسان ترمی‌کند. برای مشاهده انواع فرش ماشینی و فرش دستباف در طرح و رنگ‌های مختلف به صفحه‌ی فرش جدید مراجعه فرمایید.

نحوه تشخیص فرش دستباف خوب نیز از طریق لمس‌کردن حاصل می‌شود. لمس‌کردن ریشه‌ها و پود قالی. اگر دوستی دارید که به خریدن فرش دستباف علاقه دارد می‌توانید با اشتراک گذاشتن این متن برای او به آگاهی و درک بیشترش در تشخیص فرش دستباف کمک کنید تا در جای درستی هزینه کند.

 

تخیص فرش دستبافت

 

تشخیص فرش دستبافت از ماشینی

اولین راه برای این که شبیه یک کارشناس حرفه‌ای به تشخیص فرش دستباف بپردازید لمس‌کردن و نگاه‌کردن فرش است. زمان خرید فرش شما نیاز دارید اطلاعاتی برای تشخیص فرش دستباف داشته باشید که ما این اطلاعات را به شما آموزش می‌دهیم. فرش ماشینی به علت این که از رنگ‌های مصنوعی بهره برده است طبیعتاً رنگ‌های اغراق‌شده‌تر و براقیت بیشتری را دارد. این در حالی است که رنگ‌های فرش دستباف تأکید کمتری دارد شفافیت و براقیت کمتری نیز به چشم می‌خورد. روناس، اسپرک، پوست پیاز، نیل موادی هستند که در رنگ‌های فرش دستباف سهیم‌اند.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص فرش دستباف این است که به علت استفاده از الیاف طبیعی در تاروپود آن نرمی و لطافت بیشتری دارد، بافت فرش دستباف نرم و لطیف است. شما با لمس‌کردن می‌توانید این تفاوت را به‌خوبی احساس کنید. فرش دستباف با دست و چشمان خطادار انسان به بار آمده است و طبیعی است که زمان لمس آن ناهمواری احساس کنید و یا در نقشهٔ بافت آن اشتباهاتی را مشاهده کنید یکی از دیگر از راه‌های تشخیص فرش دستباف در تنوع طرح است. فرش‌های ماشینی با یک طرح یکسان در تعداد بالا تولید می‌شوند و این در حالی است که هیچ فرش دستبافی شبیه به دیگری نیست؛ زیرا دست انسان هر طرحی را فقط یک‌بار خلق می‌کند.

 

لطافت فرشی که پوستتان آن را لمس می‌کند

زمان خرید فرش جدید باید این نکته را بدانید که در حالت کلی فرش 1200 شانه لطافت بیشتری نسبت به فرش 700 شانه دارد و یک فرش 1500 شانه از یک فرش 1200 شانه لطیف‌تر و نرم‌تر است و علت این مسئله این است که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد الیافی که در آن استفاده می‌شود الیافی نازک‌تر و لطیف‌تر است که باعث لطافت فرش می شود. برای مشاهده و مقایسه انواع فرش می‌توانید به صفحه فرش 1200 شانه مراجعه کنید تا با طرح و نقش این مدل از فرش آشنا شوید.

 

تماشای نمونه‌هایی از بهترین فرش‌ها

ما نکاتی که برای خرید یک فرش دستباف با همهٔ ظرافت‌ها بود را گفتیم حالا تصور کنید که این فرش دستباف و باارزش با تار و پودی اصیل فرشی کلاسیک هم باشد و از طرح و رنگ اصیل و قدیمی و سنتی ایرانی وام‌گرفته شده باشد. در این حالت فرش به‌مثابه یک اثر هنری و مجموعه‌ای از زیبایی‌ها با چشم بازی می‌کند.

ما در صفحه مخصوص فرش کلاسیک نمونه‌هایی از این طرح اصیل را برای شما قرار داده‌ایم تا ضمن لذت بصری با انواع فرش کلاسیک آَشنا شوید و برای مشاهده می‌توانید روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سخن پایانی

یک فرش جدید روح و جلایی تازه به خانه می‌بخشد. نخ‌های ابریشمی، پنبه‌ای و پشمی از انگشتان یک بافنده به طرح گل و بوتهٔ یک فرش تبدیل می‌شوند و سالیان سال میهمان منزل‌های شما می‌شوند. با استفاده از روشی که گفتم نیز می‌توانید به تشخیص تابلوفرش دستباف از ماشینی بپردازید و آنها را از هم تشخیص بدهید. فرش دستباف ثروت فرهنگی و هنری شناخته می‌شود و طرف‌داران زیادی در داخل کشور و خارج از کشور دارد.

این که فرش‌های دستباف خواهان و دوست داران زیادی دارند باعث شده است که بازار این صنعت با تقلب همراه باشد و خلط شدن و آمیختگی فرش دستباف اصل با تقلبی باعث شده بعضی از افراد از این صنعت سود نابجا ببرند. ما آنچه را که باید درمورد نحوه تشخیص فرش دستباف خوب می‌دانستید گفتیم تا با آگاهی خریدی باب میل و علاقه داشته باشید. ما در فرش محتشم اصالت را ستایش می‌کنیم و به سلیقهٔ دیدگان شما احترام می‌گذاریم.

0 / 5

نظرات

نظر شما پس از بررسی توسط مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد!

امتیاز دهی

لطفا امتیاز خود را نسبت به این مقاله ثبت بفرمایید.

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است