• logo-change-language
محمدحسین کریمی 1044 1399/10/14

رفع زردی فرش پس از شست و شو

رفع زردی فرش پس از شست و شو

بسیار زیاد برای ما اتفاق افتاده که بعد از چندین بار استفاده از فرش‌ها و شستن آن‌ها، ریشه‌ها و یا حتی بافت خود فرش زرد شده است. مهم‌ترین دلیل زرد شدن فرش بعد از شستن، این است که احتمالا فرش را بعد از شستشو، به خوبی خشک نکرده و آب آن را که به احتمال خیلی زیاد آلوده هم بوده است، نگرفته‌اید .این اتفاق وقتی می‌افتد که فرش‌ها در خانه شسته می‌شوند و با عمل پهن کردن آن روی دیوارها یا پارو کشیدن آن‌ها تمام آب چرک را به سمت ریشه یا بافت فرش می برند.

برخی اوقات شوینده‌های نامناسب بر الیاف فرش تاثیر می گذارد و گاهی اوقات هم جارو نکشیدن فرش قبل از شستشو، آلودگی‌ها را وارد بافت فرش می‌کند.

روش‌هایی برای از بین زردی فرش

یکی از روش‌های جلوگیری از این اتفاق شستن فرش‌ها توسط قالیشویی‌ها است اما از روش‌های خانگی هم می‌توانید استفاده کنید که در ادامه به روش‌های از بین زردی فرش اشاره می‌کنیم.

شستن دوباره فرش

این بدترین و سخت‌ترین راه حل برای از بین زردی فرش است. فرش را بار دیگر، به روش اصولی و درست بشوئید و این بار دقت کنید آب فرش به خوبی گرفته شود و قبل از شستن، غبار فرش را بگیرید و از شوینده مناسب هم استفاده کنید.

محلول آب، نمک و سرکه

این روش بسیار آسان و موثر است. در حدود یک و نیم لیتر آب، 2 قاشق چای‌خوری نمک و 2 قاشق چای‌خوری سرکه سفید را ترکیب کنید. یک پارچه تور مانند را به محلول آغشته کنید و خوب آب پارچه را بگیرید سپس با استفاده از این پارچه روی قسمت‌های زرد رنگ بکشید تا لک‌های زرد از بین بروند.

محلول آب، جوش شیرین، سرکه

در صورتی که روش قبل کارساز نبود، به جای نمک، جوش شیرین بریزید و به همان صورت روی فرش بکشید تا لک‌ها از بین بروند.

استفاده از پارچه نم دار و مرطوب

این روش یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پاک کردن زردی فرش است البته اگر جواب بدهد. برای این کار یک پارچه تمیز بردارید و آن را با آب مرطوب کنید سپس پارچه را روی قسمت‌های زرد فرش بکشید. با این کار قسمت‌های زرد شده فرش شما تمیز خواهد شد.

استفاده از شامپو فرش

اگر قسمت‌هایی از فرش شما زرد شده است می‌توانید برای تمیز کردن آن از شامپو فرش نیز استفاده کنید. برچسب راهنمای شامپو فرش را بخوانید و متناسب با اندازه‌های گفته شده آن را با آب مخلوط کنید و سپس خوب هم بزنید تا کف کند. در مرحله بعد، کف آن را با یک اسفنج بردارید و روی قسمت‌های زرد فرش بمالید و اجازه دهید فرش به طور کامل خشک شود. با این کار قسمت‌های زرد شده فرش شما تمیز خواهد شد.

پیشگیری از زرد شدن فرش بعد از شستن

اگر می‌خواهید بعد از شست و شو، به دنبال روش‌های از بین زردی فرش خود نباشید به این نکات توجه کنید.

– اول از همه اطمینان حاصل کنید که فرشتان رنگ نمی‌دهد. برای اینکار یک پارچه خیس را روی فرش بکشید و ببینید آیا پارچه رنگی می‌شود یا خیر که اگر دیدید که پارچه رنگی شد، تحت هیچ شرایطی خودتان فرش را نشویید.

– فرش را روی زمینی بشوئید که شیب دار است و تخلیه آب به خوبی انجام می‌شود.

– فرش را از قبل خیس نکنید.

– از مواد شوینده بازی در شستن فرش استفاده نکنید. مواد شوینده فرش باید اسیدیته خنثی باشند. برای مثال پودر دستی، شامپو فرش، صابون و ….

– با استفاده از پارو یا طی، به خوبی فرش را آبگیری کنید.

 

در انتهای مقاله لازم است به شما یادآوری کنیم که به راحتی می‌توانید از طریق وب‌سایت ما«فرش محتشم» کاملاً آنلاین از درب کارخانه و بدون واسطه خرید کنید چرا که مستقیماً با کارخانه فرش محتشم در ارتباط هستید.

0 از 5
0 نفر امتیاز داده اند

دیدگاه های شما

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تیم مدیریت منتشر خواهد شد.

ممنون از اینکه نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید.

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرش محتشم فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت نساجی هدیه البرز می باشد .

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است