جستجو
لیز خوردن فرش و راه‌ حل‌های آن

لیز خوردن فرش و راه‌ حل‌های آن

تاریخ انتشار: 1399/06/19 نویسنده: محمدحسین کریمی

حتما برای‌‍تان پیش آمده که با دقت و ظرافت فرش‌های خود را روی زمین قرار داده‌اید، اما با هر بارراه رفتن روی آن فرش حرکت می‌کند و یا جمع می‌شود. یا حتی هنگامی که روی زمین نشسته‌اید و پاهای‌تان را روی هم انداخته اید و در حال استراحت هستید، فرش روی زمین لیز می‌خورد و نمی‌توانید راحت استراحت کنید. در ادامه این مطلب از فرش محتشم ما شمارا با دلایل و سپس روش‌هایی برای جلوگیری از لیز خوردن فرش آشنا میکنیم.

اهمیت لیز نخوردن فرش چیست؟

لیز خوردن فرش مشکلی است که افراد زیادی درگیر آن هستند.

ممکن است فکر کنید که ضخامت فرش مانع از سر خوردن آن شود اما با این وجود باز هم فرش سر می‌خورد.

سر نخوردن فرش زمانی اهمیت زیادی پیدا می‌کند که افراد آسیب پذیر یعنی افراد سالمند و یا کودکان نیز در خانه زندگی کنند. در این صورت سر خوردن فرش خطرناک بوده و ممکن است آسیب جدی به افراد وارد کند که قابل جبران نباشد.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود فرش لیز بخورد، دور دوزی نشدن فرش است. برای جلوگیری از سر خوردن فرش اغلب موقع آهار زدن، به دور لبه های فرش نوارهای چرمی می دوزند که کمک می‌کند فرش بر روی زمین سر نخورد.    

جنس نخ فرش نیز از دلایل دیگر سر خوردن فرش است. بهترین جنس نخ فرش، نخ اکرلیک است. اما اگر جنس نخ فرش شما اکرلیک نیست نگران نباشید. با استفاده از روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود می توانید از لیز خوردن فرش جلوگیری کنید.

روش‌هایی برای جلوگیری از سر خوردن فرش
برای آن‌که از سر خوردن فرش بر روی زمین جلوگیری شود، راه‌ها و روش‌هایی وجود دارند. این روش‌ها کمک می‌کنند تا از آسیب‌هایی که ممکن است به علت لیز خوردن فرش ایجاد شود جلوگیری شود. بعضی از این روش‌ها عبارتند از:

ترمز فرش یا چسب ترمز
لایه‌های مخصوص
پد لغزش
استفاده از چسب‌های حرارتی
قرار دادن وسایل سنگین روی فرش

 

ترمز فرش یا چسب ترمز
ترمز فرش یا چسب ترمز یکی از روش‌هایی است که به جلوگیری از لیز خوردن فرش کمک می‌کند. ترمز فرش محصولی لاستیکی است که آسیبی به بافت فرش نمی‌زند.از ویژگی‌های ترمز فرش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


قابل شستشو است و می توان دفعات زیادی از آن استفاده کرد.
بر روی فرش و سرامیک اثری نمی‌گذارد و به آن‌ها نمی چسبد.
می‌توان گفت استفاده از ترمز فرش بهترین روش برای جلوگیری از سر خوردن فرش است. اگر از افرادی هستید که فرش خانه تان را زیاد می‌شویید این روش برای شما بهترین روش است. این روش از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است و قیمت مناسبی دارد و برای تمامی افراد قابل استفاده است. برای فرش روی پله‌ها نیز ترمز فرش و یا بست های مخصوص روش‌های مناسبی هستند. برای استفاده از آن دقت کنید تا آن را در پشت فرش و جایی که ریشه ندارد بچسبانید. چسب ترمزها را در هر چهار طرف فرش نصب کنید.

لایه های مخصوص
یکی دیگر از روش های جلوگیری از سر خوردن فرش استفاده از لایه های مخصوص است. این لایه ها ضخامت کمی دارند و در زیر فرش قرار می گیرند به طوری که برآمدگی ایجاد نمی کنند. دقت کنید تا برای خرید این لایه ها یا آسترها اندازه آن از فرش کوچک تر باشد.


پد لغزش
استفاده از پدهای لغزشی از روش های دیگر جلوگیری از لیز خوردن فرش است. این پدها جنس های مختلفی دارند که باید با توجه به جنس کف انتخاب شوند. برای مثال پد مناسب برای سرامیک یا سنگ، جنس فومی یا لاستیکی است که بر روی زمین می چسبد و از سر خوردن فرش بر روی آن جلوگیری می شود. پد لغرشی زیر فرش قرار می گیرد و باید کاملا به اندازه فرش باشد.

برای آن که پد لغزشی به فرش بچسبد می توانید از چسب های دوطرفه مخصوص فرش استفاده کنید. چسب را در دور تا دور پشت فرش و با فاصله از اطراف لبه فرش بچسبانید. همچنین می توانید برای چسبندگی بیشتر مقداری چسب در وسط فرش نیز قرار دهید.

پد لغزشی مانع از کشیدگی تار و پود فرش می شود و به همین دلیل از فرسودگی، پارگی و اثرات دیگری که راه رفتن زیاد بر روی فرش ایجاد می کند، جلوگیری کرده و باعث طول عمر و ثبات کیفیت فرش می شود.

استفاده از چسب های حرارتی
چسب های حرارتی نیز روش خوبی برای جلوگیری از سر خوردن فرش است، به این صورت که در پشت فرش و دور تا دور آن چسب می زنید و اجازه می دهید تا خشک شود.

استفاده از این روش برای تمام فرش ها مناسب نیست چون باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود. فرش هایی که از جنس پلی استر و یا از جنس ابریشم مصنوعی هستند در گروه این فرش ها قرار می گیرند.

قرار دادن وسایل سنگین روی فرش
قرار دادن وسایل سنگین روی فرش نیز یکی دیگر از روش ها برای جلوگیری از سر خوردن فرش است. برای این کار از وسایل سنگینی مانند مبل، میزهای جلو مبلی، کمد و هر نوع وسیله ای که می تواند از سر خوردن فرش جلوگیری کند، استفاده شده و روی فرش قرار گرفنه می شوند. البته ممکن است این روش برای تمام فضاها ین فرش ها مناسب و کاربردی نباشد. به عنوان مثال این روش برای فرش های کوچک مناسب نیست و بهتر است از سایر روش های گفته شده برای آن ها استفاده کرد.

 

پیشنهادات محتشم:

از فرش چهل تکه بیش‌تر بدانید

مزایای نخ هیت ست شده چیست؟

فرش نسکافه‌ای در دکوراسیون

راهنمای خرید فرش کودک و عوامل مهم درانتخاب آن

 

0 / 5

نظرات

نظر شما پس از بررسی توسط مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد!

امتیاز دهی

لطفا امتیاز خود را نسبت به این مقاله ثبت بفرمایید.

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است