جستجو
کرونا ایده های طراحی فرش را هم متحول کرد
848

کرونا ایده های طراحی فرش را هم متحول کرد

تاریخ انتشار: 1399/04/28 نویسنده: محمدحسین کریمی

در حالی که همه به زندگی با ماسک و تراژدی کرونا عادت کرده‌ایم اغلب کشورها سعی دارند به حالت عادی برگشته و دوباره کار و زندگی را شروع کنند و با رعایت پروتکل های بهداشتی و به ویژه فاصله گذاری اجتماعی دوره پسا کرونا را با کمترین ریسک آغاز کنند.

در واقع به نظر میرسد به اجبار باید بسیاری از عادات و رسم و رسوم معمول در روابط اجتماعی خود را برای سبک جدید زندگی کرونایی تغییر بدهیم.
در این بین صنعت فرش و به ویژه تولید کنندگان فرش های تافتینگ نیز دست به کار شدند و خلاقیت هایی را در طراحی فرش به نمایش گذاشته اند. چرا که اصولا وظیفه و تضمین کننده موفقیت یک طراح فرش  و به تبع آن شرکت تولیدی به روز بودن است و اینکه چطور به نیاز جامعه به بهترین شکل و در بهترین زمان ممکن پاسخ میدهد. چیزی که متاسفانه در بین طراحان فرش ایرانی کمتر دیده می شود.
یکی از این شرکت ها شرکت ege carpets  است که نمونه‌هایی از طرح های جدید آن با مضمون رعایت فاصله اجتماعی را در اینجا مشاهده می کنید.

این شرکت سعی کرده تا با استفاده از رنگ‌ها و اشکال هندسی ساده محل قرارگیری هر فرد به ویژه در محیط های ادرای، تجاری و دفاتر کار  را تا حدودی مرز بندی کند و برطبق پروتکل های بهداشتی فاصله یک تا دو متری افراد را بر قرار نماید. قطعا این فرش ها یک کاربرد قطعی و راه حل اساسی برای مشکل رعایت فاصله اجتماعی نیستند اما تا حد زیادی مفید و تاثیر گذارند چرا که علاوه بر ترسیم خطوط و مرزبندی های کلی برای افراد اهمیت مساله فاصله اجتماعی را هم یادآور می شوند.
در حال حاضر به نظر میرسد این ایده تنها برای اجرا در فرش های بزرگ پارچه, انواع موکت, فرش های تافتینگ و اکسمینستر مورد مصرف در هتل ها و مراکز تجاری و اداری, فرودگاه ها, مراکز خرید, نمایشگاه های تجاری , بانکها و مکان هایی از این دست قابل اجرا است و در فرش های تکه ای area rugs قابل اجرانمی باشد.
این ایده می تواند در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد نیز همانند یک دیوار نامریی عمل کند و با علایمی که برروی فرش و کفپوش طراحی شده مسیرهای حرکت انسانها را مشخص کرده و از اختلاط آنها جلوگیری کند.

قابلیت بی نظیر کاشی فرش ها در دوران کرونا

دوران کرونا

همانطور که می دانید کاشی فرش ها یا همان تکه های مربعی فرش که قبلا توضیحات کاملی در مورد آن داده ایم و می توانید در اینجا در مورد آن بیشتر بخوانید قابلیت فوق العاده ای برای اجرای طرح فاصله اجتماعی در اختیار کاربران و کارکنان بخش تعمیر و نگهداری کفپوش های مکانهای بزرگ و پر رفت و امد قرار میدهد چراکه علاوه بر دوام بالا می توانند به خوبی با استفاده از رنگ بندیهای متفاوت و با انعطاف بسیار بالا و بدون هیچ محدودیتی زمین را مرز بندی  کرده و می تواند راهنمای بسیار خوبی باشد.

شاید بتوان گفت بهترین و کاربردی ترین نوع کفپوش برای ایجاد فضاهایی  با رعایت طرح فاصله اجتماعی کاشی فرش ها هستند و قطعا این ویژگی منحصر به فرد مصرف و تقاضا برای این نوع کفپوش را افزایش داده است.  کاشی فرش ها در ایران کمتر مورد استفاده قرار میگیرند و مصرف بالایی در کشورهای اروپایی و به ویژه آمریکا دارند.
 طراحی فرش و موکت با رعایت فاصله اجتماعی
شکل بالا فاکتورهای موثر در رعایت فاصله اجتماعی را نشان می دهند که روی قطعات کاشی فرش چاپ شده و به راحتی آب خوردن قابل استفاده در هر بخش از کف می باشد و تنها کافی است جای آن با قطعه موجود در کف تعویض شود. در واقع این قابلیت بی نظیر کاشی فرش هاست که تنها در چند ساعت می توانند به کلی فضایی جدید را به وجود آورند.
آیا فاصله اجتماعی یک امر موقتی است؟
همانطور که گفته شد کرونا بسیاری از عادات ما را تغییر داده و حتی انسانها و طراحان و معماران را به فکر واداشته. با قوت گرفتن طرح فاصله اجتماعی امروز طراحان داخلی این بحث را مطرح می کنند که حتی بدون کرونا نیز انسانها نیاز به حریم خصوصی دارند و باید این مساله در تمام مکانهای عمومی در نظر گرفته شود بنابراین به نظر میرسد حتی اگر کرونا روزی از بین ما برود این میراث را برای ما به جای میگذارد که به حریم خصوصی یکدیگر احترام بیشتری بگذاریم و قطعا این تفکر پایه گذار تغییراتی در معماری آینده نیز خواهد بود.

 

مقالات مرتبط

بهترین رنگ فرش برای پذیرایی
همانطور که همه ما میدانیم سالن پذیرایی مهمترین قسم...
فرش کلاریس چیست؟ بررسی انواع فرش کلاریس
شرکت فرش محتشم اولین تولید کننده فرش کلاریس در جها...
طرح خرید فرش اقساطی محتشم
خرید فرش اقساطی یک گزینه مناسب در شرایط فعلی است. ...
Hero Time محصول دیگر استودیوی محتوای فرش محتشم
هنگام خرید از یک مجموعه یا یک برند، افراد تمایل دا...
جدیدترین فرش آشپزخانه
جدیدترین فرش آشپزخانه اکنون با استفاده از دستگاه ک...
چهاردهمین دوره نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی تهران 1401
شرکت فرش محتشم بعد از 8 سال دوباره در نمایشگاه فرش...
حضور فرش محتشم در نمایشگاه Domotex 2018 ترکیه
فرش کلاریس برای اولین بار در دنیا در سال 1397 (201...
حضور فرش محتشم در نمایشگاه Domotex 2019 ترکیه
برای پنجمین سال پیاپی فعالان صنعت فرش ماشینی خاورم...
حضور فرش محتشم در نمایشگاه دموتکس ترکیه 2022
نمایشگاه دموتکس ترکیه بزرگترین رویداد فرش ماشینی ا...
رونمایی از نسخه موبایل وبسایت محتشم
فرش محتشم به منظور سهولت استفاده شما مشتریان عزیز ...
0 / 5

نظرات

نظر شما پس از بررسی توسط مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد!

امتیاز دهی

لطفا امتیاز خود را نسبت به این مقاله ثبت بفرمایید.

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است