جستجو
مزایای نخ هیت ست شده چیست؟

مزایای نخ هیت ست شده چیست؟

تاریخ انتشار: 1399/05/13 نویسنده: محمدحسین کریمی

 

اصولاً فرآیند هیت ست و بخاردهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتاً فرش ماشینی می‌باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد بود.

همان طور که ذکر شد این افزایش راندمان به علت رفع بسیاری از عیوب نخ در مرحله هیت ستینگ است و این یکی از دلایل استقبال تولید کنندگان فرش از نخ هیت ست است. هیت ست تقریباً امروز برای ماشین آلات با تکنولوژی بالای بافندگی فرش یک الزام است.

امروزه سرعت بافت در حال افزایش است و به ویژه در تراکم‌های بالای فرش نخ‌ها باید دارای مقاومت در برابر پارگی زیادی باشند تا پارگی بیش از حد تولید را مختل نکند. 

از مهمترین خصوصیات نخ اکریلیک هیت ست شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

1- پفکی شدن نخ و بالک بیش‌تر و در نتیجه پوشش بهتر فرش

2- کاهش پرز نخ

3- تثبیت حرارتی و تثبیت تاب

4- زیردست نرم‌تر

5- پارگی کمتر نخ در بافندگی

6- تشخیص سرنخ‌ها در فرش بافته شده (دانه اناری شدن فرش یا Pin Point effect‏) 

نخ فرشبطور کلی ماشین آلات هیت ست با استفاده از بخار آب به عنوان واسطه حرارتی عمل هیت ست بدون آسیب رساندن به نخ در دو نوع مخصوص نخ اکریلیک ویا کلیه نخ‌های مصنوعی می‌باشد. 

در ماشین هیت ست به طور متوسط 24 تا 48 سر نخ در قفسه (کریل) به ماشین تغذیه می‌شود. اصولاً فرآیند بخار دهی نخ‌های اکریلیک یک فرآیند ضروری جهت بافت فرش ماشینی باکیفیت بالا می‌باشد. بخار دهی باعث ایجاد مقاومت بالا در برابر پارگی، استحکام ابعادی بالا، کاهش پرزهای سطحی و در نتیجه پرز دهی نخ، قابلیت جذب رنگ زیاد، حجیم شدن نخ و ایجاد یک سطح کاملاً یک‌نواخت با زیردست نرم می‌شود. 

در کنار کریل تغذیه یک کریل رزرو هم وجود دارد که در هنگام اتمام بوبین اول پروسه تولید دچار توقف نگردد. نخ‌ها پس از عبور از واحد Pre Feeding‏ وارد سیستمی می‌شوند که به کلاف کن معروف است. 

در این بخش نخ‌ها به صورت حلقه‌هایی ممتد بر روی یکدیگر و بر روی یک تسمه نقاله پهن می‌شوند. در مدل‌های جدید ماشین آلات هیت ست جهت افزایش تولید پهنای تسمه نقاله هدایت کننده نخ‌ها افزایش یافته است. 
معمولاً تولید ماشین هیت ست بین 3 تا 12 تن در روزبسته به نوع نخ، کیفیت نخ، نمره نخ متغیر است. 

سپس نخ‌ها از روی تسمه نقاله وارد ناحیه بخار دهی می‌شوند‎. نخ‌ها پس از خروج از هد‌های بخار، وارد خشک کن و بعد نیز خنک کننده می‌شوند. از آنجایی که اکریلیک قابلیت جذب رطوبت دارد وجود این مرحله ضروری است. سپس سرنخ‌ها وارد بخش کنترل الکترونیکی می‌شوند و از آنجا به واحد پیچش هدایت می‌شوند. قبل از این واحد انبارک نخ (آکومولاتور) قرار دارند که جهت جلوگیری از توقف خط مورد مصرف هستند. 

نکته مهم اینکه در خطوط هیت ستی که قابلیت هیت ست نمودن انواع نخ‌های پلی استر- پلی پروپیلن- پلی آمید- اکریلیک- پشم و مخلوط را برای نخ‌های ریسیده شده و BCF‏ دارند، در ماشین TVP3‎ طول تونل بخار و زمان بخار دهی بیشتر است و عمل هیت ست در یک تونل بسته انجام می‌گیرد و دمای بخار آب تا 140 درجه می‌تواند بالا رود در حالی که در ماشین LV‏ وعدم نیاز نخ اکریلیک به دمایی بالاتر از 100 درجه جهت پفکی شدن، بخار در محیط اتمسفر یک و بدون فشار اعمال می‌شود.

نکته دیگر این است که در ماشین TVP3‎ می‌توان از این خط نخ فریزه هم به دست آورد. بدین شکل که قبل از ورود نخ به بخار دهی می‌توان نخ را از یک واحد Freezing‏ و خنک کننده عبور داده و سپس نخ را هیت ست نمود.


0 / 5

نظرات

نظر شما پس از بررسی توسط مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد!

امتیاز دهی

لطفا امتیاز خود را نسبت به این مقاله ثبت بفرمایید.

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است