جستجو
رازهایی از «پاک‌سازی لکه‌های فرش» که نمی‌دانید
991

رازهایی از «پاک‌سازی لکه‌های فرش» که نمی‌دانید

تاریخ انتشار: 1398/12/20 نویسنده: خانم کاشانی

 

 

با وجود تمام تلاش‌هایی که ما در زمینه پاک‌سازی لکه‌های فرش انجام می‌دهیم، فرش‌ها تبدیل به یک قربانی بی‌زبان در زیر کفش‌ها و پاهای ما خواهد شد.

دلیل اصلی آن هم آشنا نبودن ما با روش‌های تمیز کردن لکه‌های فرش‌ها و نگهداری از آن‌هاست. پس بهتر است، تا می‌‎توانید رازهای تمیز کردن لکه فرش و نگهداری از آن‌ها را بدانید.

 

 

 

  • لکه‌ها را مرطوب کنید

اما آن‌ها را با پارچه فشار ندهید و یا پارچه را روی آن نکشید. لکه‌ها را با یک پارچه تمیز، حوله کاغذی یا اسفنج آغشته به شوینده‌ای مناسب مرطوب کنید. کلید کار در این‌جا مرطوب کردن است. با فشار لکه همراه با پارچه می‌توان آن را کمی خیس کرد. با تکان‌های پارچه بر روی لکه همراه با فشار، باعث می شوید لکه به درون الیاف و بافت فرش فرو رود و موجب تخریب زودرس فرش گردد همچنین این کار لکه‌های کوچک را پخش می‌کند و آن ها را بزرگ‌تر می‌کند.

 

  • پاک کردن لکه‌های پروتئین و کربوهیدرات

لکه را با نوشابه گاز‌‌دار با یک پارچه بشویید. اگر این کار را نمی‌کنید مقداری سرکه سفید را با آب مخلوط کنید و آن‌را بر روی لکه اسپری کنید. این محلول را به طور مساوی در همه جای لکه اسپری کرده سپس اجازه دهید تا چند دقیقه بماند. بعد با یک اسفنج تمیز محل را پاک کنید تا محلول و لکه پاک شود. ممکن است نیاز باشد این کار را چندین‌بار انجام دهید تا هم لکه کاملا تمیز شود و هم فرش از محلول پاک شود.

هنگامی‌که لکه از بین رفت محل را با آب گرم بشویید. از دست‌های تان برای برس یا فرچه کشیدن فرش استفاده کنید. در آخر حوله و یا پارچه‌ای تمیز را بر روی محل قرار داده و بر روی آن وزنه بگذارید تا آب باقی مانده در محل را به خود جذب کند و از مشکلات احتمالی دیگر جلوگیری کند. حوله‌ها را برای یک روز بگذارید روی محل باقی بماند.

 

  • از کرم ریش‌تراش یا اصلاح استفاده کنید

بهترین راه برای پاک کردن لکه‌های روی فرش استفاده از کرم اصلاح است. این کرم فقط برای لکه‌های رنگ موثر است. کرم اصلاح را به طور مستقیم بر روی لکه بزنید و آن را برای حدود 30 دقیقه رها کنید. بعد از 30 دقیقه محل را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید. بعد با اسپری کردن محلول سرکه و آب ادامه دهید سپس محل را با آب گرم شسته و با پارچه‌ای تمیز خشک کنید.

 

  • آدامس خشک شده را با یخ پاک کنید

در خیابان ممکن است بر روی آدامس پا بگذارید ولی میزان چسبندگی و ظاهر ناخوشایند این عمل را درک نمی‌کنید تا آن را بر روی فرش خانه‌تان ببینید. برای پاک کردن آدامس از روی فرش می‌توانید از فریزر دو تکه یخ را بردارید و آن‌ها را بر روی آدامس برای 30 ثانیه قرار دهید. بعد از 30 ثانیه از یک قاشق برای بلند کردن آدامس نرم شده استفاده کنید.

 

  • مایع ظرف‌شویی در مقابل روغن

بهترین گزینه برای پاک کردن لکه‌های روغنی، یک یا دو قطره مایع ظرف شویی در یک فنجان آب است. این مایع همان‌کاری را با لکه‌های روغن انجام می‌دهد که با چربی روی ظرف‌ها می‌کند. این محلول را در بطری ریخته و بر روی لکه‌های روغن اسپری کنید. بعد با پارچه ای تمیز بر روی محل آن را تمیز کنید.

 

  • لکه‌های شمع را گرم کنید

ممکن است شمعی را روشن کنید و پارافین آب شده آن بر روی فرش بریزد و خشک شود و به بافت فرش بچسبد. برای تمیز کردن این لکه‌ها می‌توانید روی آن را پارچه‌ای سفید و تمیز قرار دهید. اتو را روی آن کشید تا گرم شود در نهایت با کمک چاقویی آن را از روی فرش جمع کنید.

 

  • برای نجات فرش از پراکسید هیدروژنه استفاده کنید

اگر بر روی فرش لکه خون باشد، می‌توانید برای تمیز کردن این لکه‌ها از پراکسید هیدروژنه استفاده کنید. ابتدا محل را با محلولی از آب و یک شوینده خفیف مرطوب کنید سپس از پراکسید هیدروژنه برای پاک‌کردن لکه کمک بگیرید. بعد با کمک گرفتن از یک حوله محل را خشک کنید.

 

  • آب نبات چسبیده به فرش

اول سعی کنید آن را با استفاده از یک چاقو جدا کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج همراه با محلول آب و صابون ملایم محل را تمیز کنید.

0 / 5

نظرات

نظر شما پس از بررسی توسط مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد!

امتیاز دهی

لطفا امتیاز خود را نسبت به این مقاله ثبت بفرمایید.

برداشت از کیف پول

دوست عزیز! لطفا مبلغ مورد نظرتان را برای برداشت از کیف پول محتشم وارد کنید.

مبلغ واریز به ریال
مقدار مبلغ درخواستی از مقدار موجودی کیف پول بیشتر است